Strajk Włoski, nowy trend wśród pracowników?

Strajk Włoski, nowy trend wśród pracowników?

Rozmawiam z wieloma liderami. Od najwyższych po najniższe szczeble. Także z właścicielami firm. Wśród młodych generacji zauważają prawdopodobnie zupełnie nowy trend: Strajk Włoski. Polega na wykonywaniu przez pracowników czynności w sposób bardzo drobiazgowy i dokładny.

Zabiera to bardzo dużo czasu, pracownik sprawia wrażenie niezwykle zapracowanego. Nie ma do czego się przyczepić, bo pracownik robi to, co ma wpisane w obowiązkach i dokładnie wykonuje polecenia przełożonych. Tyle że wszystko dzieje się w żółwim tempie. Czasami aż po zakorkowanie się całych działów firmy.

Po zjawisku Wielkiej Rezygnacji oraz Quiet Quitting mamy zdiagnozowany kolejny trend! Jak widać, młode pokolenia prezentują zupełnie inne rozumienie swojej relacji z pracą i jej rolą w życiu. Koniec z wyścigiem szczurów, koniec władzy korporacji i mitu „Bez pracy nie ma kołaczy”. Równowaga i życie pełnowymiarowe mają priorytet. Szczególnie w czasach VUCA i BANIA.

To nakłada zupełnie nowe wymagania na przywództwo. Wymagania, do których dzisiejsi liderzy nie są przygotowani.

A co Ty o tym sądzisz? Zauważasz taki trend w swojej firmie? Znasz pojęcie Strajk Włoski?

PS

To wszystko bzdura i moja prowokacja, którą skleciłem w 10 minut. A teraz niech się niesie nowy „trend”. Bo tak właśnie powstają różne Wielkie Rezygnacje (LINK), Quiet Quittingi, Buki i Vanie (LINK), czy tam odwrotnie… Żal tylko, że nawet poważne, do tej pory, firmy konsultingowe wchodzą w ten trend. Kasa, misiu, kasa.

Previous Storyteloza, cz. 2 i ostatnia (mam nadzieję)
Next Przyczyna vs cel. A tylko w góry poszedłem...

Powiązane wpisy

Autorefleksja

„Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy”

N.N. Taleb, „Antykruchość”: to jedna z tych książek, do których człowiek jest zmuszony zajrzeć, choćby nawet niespecjalnie czuł potrzebę. Przyczyna jest prosta i nawet nie o jakość chodzi. Weszła do

Autorefleksja

Źródła wiedzy o sobie, Assessment Center i otoczenie

Jesteśmy otoczeni ciągłym strumieniem wiedzy na swój temat. Wystarczy sięgać. Z kolei podstawowa czynność, jaką powinniśmy wykonywać podczas analizy informacji z wielu źródeł, to poszukiwanie prawidłowości. Poszukiwanie powtarzającego się wzoru.

Autorefleksja

Luddyzm XXI w., czyli AI zabierze wszystkim pracę

1. „Innowacje mogą tylko ulżyć ludziom […] Praca zawsze się znajdzie, choć konieczne może być uczenie się nowych, nieznanych zawodów”. Te słowa napisał Gottfried Wilhelm Leibniz w liście z… 1699