Co zrobić ZANIM zaczniesz dyskutować?

Co zrobić ZANIM zaczniesz dyskutować?

Kluczem jest słowo „definicja”. Zapraszam do odsłuchania krótkiej rozmowy przeprowadzonej w ramach serii „Sofizmaty” Piotra Birstalla. Poruszyliśmy dwa bardzo istotne wątki, będące przyczyną całkiem wielu nieudanych dyskusji:

  • czy i dlaczego warto upewnić się, jak obie strony rozumieją i definiują dyskutowane zagadnienie zanim tę dyskusję zaczną,
  • czy i dlaczego warto upewniać się, jaki ładunek emocjonalny kryje się za kluczowymi słowami, których obie strony używają (co dla jednego jest słowem obojętnym, u drugiego może od razu podnosić ciśnienie); np. dyskusja vs dialog, czy problem vs zagadnienie.

Oto LINKI do dwunastominutowej rozmowy, dyskusji, dialogu :-), na YT i Spreakerze:

Previous Jak załatwić dowolnego autora treści, skuteczność 100%
Next Jak załatwić dowolnego autora, erystyka sieciowa, cz. 2

Powiązane wpisy

Komunikacja

Nie zaśmiecaj LinkedIn, cz.3. O czym pisać?

Pytanie tytułowe systematycznie powraca i odnosi się do wszystkich kluczowych portali, jak: LinkedIn (jestem od dawna), Facebook (jestem od niedawna), Instagram i inne (nie ma mnie, ale czytam o nich).

Komunikacja

Strategia w sieci – Armia Czerwona, Snajper, Hobbysta?

Lubię upraszczać i porządkować otoczenie. Upraszczać w dobrym tego słowa znaczeniu, poznawczym. Tzn. na tyle, na ile trzeba, by w gąszczu pojedynczych sygnałów, zachowań, danych itd. zacząć widzieć kluczowe procesy.

Komunikacja

Troll, czyli mroczne skutki zabawy w głuchy telefon

Jak każdy z nas wchodzę od czasu do czasu w dyskusje inspirowane postami LinkedIn. Całkiem często zaczynają się te posty od sformułowania typu „najnowsze badania pokazują…” albo „badania sugerują…” i