Szef nowoczesny, czyli wpuszczaj młodego na boisko!

Szef nowoczesny, czyli wpuszczaj młodego na boisko!

Książka „WIESZ, KIM JESTEM!” dostępna tutaj (kliknij LINK)

Co robią trenerzy piłkarscy rozwijający młodego zawodnika? Ci słabi trzymają go w rezerwach „aż osiągnie poziom pierwszego składu”. No bo po co ryzykować, skoro mam sprawdzonych starszych zawodników. Jeszcze mi ten młody coś zepsuje… Wtedy taki zawodnik się wypala albo odchodzi tam, gdzie dają mu grać. Nawet do gorszej drużyny, byle jednak grać, bo krew w nim się gotuje, a my go trzymamy w blokach.

Dobrzy trenerzy robią inaczej. Wybierają nieco mniej ważne mecze albo nawet i ważne, ale już rozstrzygnięte i celowo wpuszczają młodego na ostatni kwadrans. Niech się otrzaska, niech poczuje ciężar walki z lepszymi, niech zobaczy, gdzie jest w swoim rozwoju. Niech zobaczy, że ci starsi, nawet ci wielcy, to też tylko ludzie, a nie herosi.

Co to ma do biznesu? Bardzo dużo. Jakże często, chcąc zapewnić naszym bezpośrednim podwładnym komfort i spokój, „chronimy” ich przed naszymi szefami. Codziennie bierzemy na siebie wszystko, co przychodzi z góry. Filtrujemy, często wręcz kisimy w sobie i dokonujemy wyboru, co i jak przekazać w dół. Robimy to w dobrej wierze, w zamyśle buforując burze wyższych poziomów. Ale… wychowanie pod kloszem nie jest jednak najlepszą metodą.

Owszem, gdy szefowie mieszają Ci się do zespołu bez konsultacji, asertywnie z tym walcz. Jednocześnie systematycznie zabieraj swoich kluczowych podwładnych na choćby fragmenty Twoich spotkań z wyższymi szczeblami.

Ma to szereg zalet. Zobaczą, z czym się mierzysz na co dzień i jakiemu ciśnieniu Ty sam podlegasz (a przeważnie tego nie wiedzą i przyjmują domyślnie, że „Cysorz, to ma klawe życie”). Zrozumieją też szerszą perspektywę własnego działania, czyli czego są elementem, czemu i komy potrzebny jest ich kawałek pracy. Do tego otrzaskają się z meczami o stawkę nabierając odwagi i pewności siebie. Zobaczą, że szefowie szefów, to też ludzie, nie herosi.

Ich samodzielność i gotowość do większych zadań wzrośnie szybciej. Albo… dostaną prawdziwe i kluczowe dane do podjęcia decyzji, czy i jak chcą się rozwijać; czy chcą być na Twoim miejscu. Bezcenne w kwestii rozwijania następców.

Jakim jesteś trenerem?

PS na zdjęciu Ethan Nwaneri, Arsenal, który w wieku piętnastu i pół lat został najmłodszym debiutantem w historii Premier League. Wszedł na boisko w doliczonym czasie gry w wygranym 3:0 meczu z Brentford. GETTY.

Previous "Kto zna mnie tylko z moich publikacji, ten mnie nie zna"
Next Podcast Szkoła Jakości. Komunikacja z rynkiem pracy

Powiązane wpisy

Przywództwo

Co zrobić, żeby ludziom chciało się chcieć?

Ten artykuł to opis przypadku. Opis konkretnych działań w istniejącej firmie, do tego w Polsce, czyli w naszych realiach. Nie jest to Ogólna Teoria Wszystkiego, ani Ogólna Teoria Motywacji. Zdecydowanie

Przywództwo

Management Team – jaka piękna bajka o rycerzach

Mawia się, że są dwa powody, dla których cokolwiek robimy. Ten, który dobrze brzmi i ten prawdziwy. Pierwszym dzielimy się z innymi. Jest oficjalny. Często nawet będąc sam na sam

Przywództwo

Motywacja totalna, sposób uniwersalny

Historia prawdziwa. Proces rekrutacji na stanowisko menedżerskie w fabryce. Gdzieś na wschód od Polski. Prowadzę spotkanie kandydata z zachodnioeuropejskim klientem. Przychodzi pora na omówienie tematu przywództwo i motywacja. Klient pyta: