Szef nowoczesny, czyli wpuszczaj młodego na boisko!

Szef nowoczesny, czyli wpuszczaj młodego na boisko!

Książka „WIESZ, KIM JESTEM!” dostępna tutaj (kliknij LINK)

Co robią trenerzy piłkarscy rozwijający młodego zawodnika? Ci słabi trzymają go w rezerwach „aż osiągnie poziom pierwszego składu”. No bo po co ryzykować, skoro mam sprawdzonych starszych zawodników. Jeszcze mi ten młody coś zepsuje… Wtedy taki zawodnik się wypala albo odchodzi tam, gdzie dają mu grać. Nawet do gorszej drużyny, byle jednak grać, bo krew w nim się gotuje, a my go trzymamy w blokach.

Dobrzy trenerzy robią inaczej. Wybierają nieco mniej ważne mecze albo nawet i ważne, ale już rozstrzygnięte i celowo wpuszczają młodego na ostatni kwadrans. Niech się otrzaska, niech poczuje ciężar walki z lepszymi, niech zobaczy, gdzie jest w swoim rozwoju. Niech zobaczy, że ci starsi, nawet ci wielcy, to też tylko ludzie, a nie herosi.

Co to ma do biznesu? Bardzo dużo. Jakże często, chcąc zapewnić naszym bezpośrednim podwładnym komfort i spokój, „chronimy” ich przed naszymi szefami. Codziennie bierzemy na siebie wszystko, co przychodzi z góry. Filtrujemy, często wręcz kisimy w sobie i dokonujemy wyboru, co i jak przekazać w dół. Robimy to w dobrej wierze, w zamyśle buforując burze wyższych poziomów. Ale… wychowanie pod kloszem nie jest jednak najlepszą metodą.

Owszem, gdy szefowie mieszają Ci się do zespołu bez konsultacji, asertywnie z tym walcz. Jednocześnie systematycznie zabieraj swoich kluczowych podwładnych na choćby fragmenty Twoich spotkań z wyższymi szczeblami.

Ma to szereg zalet. Zobaczą, z czym się mierzysz na co dzień i jakiemu ciśnieniu Ty sam podlegasz (a przeważnie tego nie wiedzą i przyjmują domyślnie, że „Cysorz, to ma klawe życie”). Zrozumieją też szerszą perspektywę własnego działania, czyli czego są elementem, czemu i komy potrzebny jest ich kawałek pracy. Do tego otrzaskają się z meczami o stawkę nabierając odwagi i pewności siebie. Zobaczą, że szefowie szefów, to też ludzie, nie herosi.

Ich samodzielność i gotowość do większych zadań wzrośnie szybciej. Albo… dostaną prawdziwe i kluczowe dane do podjęcia decyzji, czy i jak chcą się rozwijać; czy chcą być na Twoim miejscu. Bezcenne w kwestii rozwijania następców.

Jakim jesteś trenerem?

PS na zdjęciu Ethan Nwaneri, Arsenal, który w wieku piętnastu i pół lat został najmłodszym debiutantem w historii Premier League. Wszedł na boisko w doliczonym czasie gry w wygranym 3:0 meczu z Brentford. GETTY.

Previous "Kto zna mnie tylko z moich publikacji, ten mnie nie zna"
Next Podcast Szkoła Jakości. Komunikacja z rynkiem pracy

Powiązane wpisy

Przywództwo

Zapomniany scenariusz: co TY byś zrobił?

Oto prawdziwy scenariusz biznesowy. Wydarzył się w Polsce. Skonfrontuj się z nim. W kwietniu globalny CEO Twojej firmy ogłasza: idą trudne czasy dla światowej gospodarki i naszego sektora, w naszej

Przywództwo

Jaka jest Twoja decyzja? Efekt nakręcanej kaczuszki

To jedno z naszych najważniejszych codziennych pytań. Warto je zadawać przede wszystkim sobie. Jednocześnie to jedno z pytań najmniej uświadomionych i przez to zdecydowanie za rzadko wykorzystywanych. Już wyjaśniam, w

Przywództwo

Menedżerki są z Wenus, a menedżerowie z Marsa?

Jakiś czas temu wraz z prof. Jackiem Mirońskim, SGH, przeprowadziliśmy ankietę wśród polskich menedżerów badającą ich postawy i zachowania w obszarze zarządzania ludźmi. Posłużyliśmy się koncepcją typów X-Y opracowaną przez