Które zawody są kreatywne z definicji?

Które zawody są kreatywne z definicji?

Ależ ostatnio było rozpaczy, że w pewnej krakowskiej stacji radiowej zdecydowano się zastąpić dziennikarzy przez oprogramowanie AI! Przypomnę, że dotyczyło to stacji, której ani zarządowi, ani białkowym, znaczy się ludzkim, dziennikarzom nie udaje się wzbudzić istotnego zainteresowania równie białkowych słuchaczy. Coś robili, ale niewielu ludzi to obchodziło. Z tego powodu zdecydowano się zaryzykować z zatrudnieniem AI. Wiadomo, koszty niższe, gotowość 24/7. No i się zaczęło w sieci…

W całkiem powszechnych aktach oburzenia lub rozpaczy pojawiał się systematycznie argument, że dziennikarze to zawód „kreatywny” i wara nieludziom od tego!

Wsłuchując i wczytując się w te głosy naszły mnie pytania:

– no to które zawody są „kreatywne”, a które nie?
– czy jest jakaś uzgodniona (przez kogo?) lista i od razu wiadomo?
– czy np. inżynier, to zawód kreatywny?

Masz odpowiedź? Swoją oczywiście mam. To dobry moment na zatrzymanie się i przejście z myślenia szybkiego na wolne.

Zaznaczam, że „To zależy” rozbija w puch wspomniany na początku argument, że dziennikarstwo to z natury zawód kreatywny. Jeżeli „to zależy”, to znaczy, że bywają dziennikarze kreatywni oraz bardziej rzemieślniczy (co akurat uważam za prawdziwe). No i… tak jest w każdym zawodzie. Czyli to nie zawody są z definicji kreatywne lub nie, a ludzie. Tym samym teza, że wara AI od zastępowania rzemieślników w zawodzie dziennikarza i w dowolnym innym upada.

No a jak z tymi inżynierami? Tak samo. Są rzemieślnicy (dobrzy i gorsi), są i tacy, którzy stawiają wieżę Eiffla itd.

PS a w ogóle to niby dlaczego tylko człowiekowi miałoby być wolno zajmować „kreatywne” stanowiska? Ale to już temat na osobną rozmowę.

Previous Przywództwo, rozdział nr 2671 "Zrzuć małpę"
Next Natura czy kultura? Geny czy wychowanie?

Powiązane wpisy

Kariera

Umysł ludzki nie zna granic. Szkoda, że w obie strony…

Miałem nadzieję, że koniec alfabetu przykróci twórczość wykrywania „zupełnie nowych” różnic między pokoleniami oraz wypalania ludziom na czołach liter oznaczających ich przynależność oraz osobowość wynikającą z daty urodzenia. Biznes konsultingowy,

Kariera

Co pamięta kandydat rekrutacji?

To pytanie zwerbalizowałem sobie po wielu latach rozmów z kandydatami. Uwaga: rozmów nie w trakcie trwania rekrutacji, a już przynajmniej kilka lat po niej. Do tego nie moich rekrutacji, a

Kariera

Marka Osobista v. Pozycjonowanie – sprzedajesz CECHY czy KORZYŚCI?

Dużą karierę robi u nas w ostatnich latach pojęcie marka osobista (zamienne z personal branding). Wywodzi się ono głównie ze świata polityki, filmu, dziennikarstwa, sportu, piosenkarstwa (celowo takie słowo, bo raczej nie o artystów chodzi)