Co to jest charyzma? Dar bogów i genów?

Co to jest charyzma? Dar bogów i genów?

Czy charyzma to dar bogów lub genów i trzeba się z nią po prostu urodzić? Całkiem wielu ludzi tak uważa. Twierdzą, że trzeba mieć „to coś” i gdy nie masz, to mieć już nie będziesz. Hipoteza to atrakcyjna (szczególnie, gdy ktoś ma się za posiadacza „tego czegoś”). Ma jednak pewne istotne wady.

Pierwsza jest taka, że gdy mówimy o „tym czymś” i nie potrafimy tego skonkretyzować i opisać, to niczym nie różnimy się od stawiaczy horoskopów, tarocistów, czy też mistyków wszelakiej maści. Odwołujemy się do typowego podejścia „musisz wierzyć”. Tyle tylko, że wtedy nie ma o czym dyskutować. Bo o wierze i jej dogmatach dyskutować się nie da. W takim przypadku charyzma wpadałaby do tej samej przegródki, co magia, astrologia, alchemia itp.

Druga wada jest znacznie bardziej istotna. Takie podejście jest po prostu… nieprawdziwe. Charyzmę da się rozbić na konkretne zachowania, które odbierane są przez otoczenie jako charyzmatyczne. A skoro da się rozbić na zachowania, to można je skonfrontować z własnym profilem osobowościowym (autorefleksja jest warunkiem koniecznym) i zachowań nam najbliższych się po prostu nauczyć. Ba, tych dalszych także. Powtórzę – można się uczyć zachowań, które odbierane będą przez innych jako charyzmatyczne.

Co więcej, nie jest to stan zero – jeden, czy też białe – czarne. Pomiędzy początkiem skali (żadnych zachowań tego typu) a końcem skali (oczy gorejące, wizje, manipulacyjny wpływ) jest ogromna przestrzeń dla każdego z nas. Do samodzielnego określenia, z czym nam jeszcze po drodze.

Dawid Straszak prowadzi podcast koncentrujący się właśnie na tematyce charyzmy. Zrealizował już 37 odcinków, a do 38. zaprosił mnie. Jak sam stwierdził, udało nam się podczas tej rozmowy wnieść elementy nowe, których wcześniej nie poruszano.

Rozmawialiśmy między innymi o tym:

  • skąd wiemy, że ktoś jest charyzmatyczny; czy istnieje charyzmometr
  • jaki jest warunek konieczny długoterminowej charyzmy
  • jak zdefiniować granicę pomiędzy charyzmą, wpływem, a manipulacją
  • jaki jest wspaniały czynnik charyzmatyczny, z którego… większość ludzi chyba nie zdaje sobie sprawy (as w rękawie!).

Zapraszam do odsłuchania rozmowy. Poniżej LINKI:

Strona: https://www.dawidstraszak.pl/podcast/jak_byc_charyzmatycznym_dlugoterminowo

️ You Tube: https://youtu.be/iWb49yFEvWk

️ Spotify: https://open.spotify.com/episode/0xyyO2LaC8CJkhGYoP9SIM?si=_-Qe9RPqRs6sbLz-5M4sIAv

PS Ilustracja podcastu wcale nie jest przypadkowa. Uważni słuchacze domyślą się z łatwością, skąd tutaj Clint Eastwood.

Previous FREUD – PTOLEMEUSZ czy KOPERNIK?
Next Kup w końcu te cholerne bułki, czyli…

Powiązane wpisy

Przywództwo

Organizacja spotkań: zasady skuteczności

Zamiast narzekać (zapewne słusznie), że większość grupowych spotkań jest dramatycznie nieskuteczna i stratą czasu, wprowadź proste reguły. Organizacja spotkań, to nie budowa kosmolotów, sam/a zobacz: 1. spotkanie musi mieć agendę,

Przywództwo

Tu i teraz. Kogo obchodzi, co będzie za dwa lata?!

Prowadziłem kiedyś proces rekrutacyjny na nowotworzone stanowisko. Bardzo ważne, dla bardzo dużej firmy. Poza wieloma mniej lub bardziej standardowymi oczekiwaniami (choć trudnymi do jednoczesnego spełnienia) widniał w opisie jeszcze jeden

Przywództwo

Wzmocnienie pozytywne

Ubiegłe stulecie. Młody podchorąży jest na pierwszej praktyce w prawdziwym wojsku. Pośród innych obowiązków przypada mu też „Służba”, czyli 24h dyżuru i pilnowania bieżących spraw kompanii. Pasek na brodzie, latanie