Galeria Sław, czyli moje miejsce mocy
Moje artykuły i komentarze wywołują spory oddźwięk i są często komentowanie. Zwykle pozytywnie i twórczo, choć i z dozą krytycyzmu. Z pierwszego się oczywiście cieszę (człowiekiem zaledwie jestem), za drugie jestem wdzięczny. Tym bardziej, że wychodzę z założenia, że razem szukamy odpowiedzi na istotne pytania. Razem oznacza współpracę, nawet jeśli różnimy się w końcowych wnioskach. Kulminacją tego okresu jest książka, która ukaże się 11 kwietnia. Uzyskała ona jeszcze w przedbiegach szereg niezwykle ważnych dla mnie rekomendacji. Postanowiłem oddać należny szacunek rekomendującym tworząc dla nich miejsce specjalne; a nic nie będzie chyba bardziej specjalne, niż Galeria Sław.
Jest to twór żywy. Będę go uzupełniał metodycznie, w miarę pojawiania się kolejnych opinii. Dla mnie osobiście to z kolei Miejsce Mocy, co adekwatnie ilustruje dołączone zdjęcie. Poniżej rosnąca lista tych, którzy zechcieli się odnieść do książki, a poniżej pełne teksty ich wypowiedzi. Wszystko w porządku alfabetycznym.
A książkę można zamawiać TUTAJ.
- Julia Augustyniak, Export Manager, Edpol Food & Innovation
- Marta Bielecka, Business Development, Marketing & Sales Expert
- Piotr Bodziak, PMP
- Andrzej Borczyk, HR Director, Członek Zarządu, Grupa Żywiec
- Robert Brzozowski, Managing Director
- Andrzej Dulka, Prezes Zarządu, Alcatel-Lucent Polska, Nokia Group
- Mariusz Figurski, prof. dr hab. inż., Politechnika Gdańska
- Robert Grzybek, Writer, Trainer, Consultant, Executive Coach, RECENZJA ARTYKUŁ (!), link
- Bernard Hajduk, Key Account Manager at ALAN Systems
- Agata Jach, HR Director, Członek Zarządu AXA Group, Polska
- Andrzej Jeznach, Przedsiębiorca, PhD, autor „Szef, który ma czas” i „Sztuka życia”
- Tomasz Kolasiński, Trener sprzedaży, współtwórca modelu sprzedaży SONaR by Certes – RECENZJA WIDEO (!), link
- Paweł Bronisław Ludwiczak, Radca Prawny / Legal Consuel – BLOG, RECENZJA ARTYKUŁ, link
- Marta Makowska, Senior Inside Sales Representative, Tom Tom Telematics
- Zbigniew Marcinkowski, Creating Value for Enterprises in CEE at Nuance
- Jacek Miroński, prof. dr hab., SGH
- Anna Młynarczyk, Business Development Manager, ESNC
- Andrzej Nitecki, Human Resources Director
- Marcin Pałucki, Entrepreneur, Attorney-at-Law (Pałucki Trusiński)
- www.kwestia.pl, 7 książek, które pomogą rozkręcić własny biznes, RECENZJA, link
- www.panimanager.pl BLOG, RECENZJA ARTYKUŁ, link
- Katarzyna Pamuła-Prud, Senior Operations Manager
- Michał Paradowski, Partner, 4RESULTS
- Agnieszka Plencler, Personal branding, Marketing, Psycholog
- Piotr Potowski, Dyrektor Generalny, Grupa Topex
- Marek Putzlacher, Dyrektor Zarządzający, Paula-Fish
- Anna Radziejowska, Dyrektor Marketingu w Fundacja Uniwersytet Dzieci
- Marcin Rosati, Prezes Zarządu Media Saturn Holding Polska Sp. z o.o.
- Anna Zapał, Content Marketing/ Communication/ Digital
- Tomasz Zdunek, Regionalny Kierownik Sprzedaży, Tousek Polska
- Krzysztof Żarski, Specjalista ds. Sprzedaży, B2B
JULIA AUGUSTYNIAK
Przeczytałam Pana książkę „Czy jesteś tym, który puka?”. Praktyczna, rzeczowa. Dziękuję!
MARTA BIELECKA
Nie trafiłabym na tę pozycję, gdybym wcześniej nie poznała Dariusza Użyckiego – a byłaby to ogromna STRATA! Pan Dariusz popełnił książkę, którą warto aby przeczytał KAŻDY, kto chce świadomie zarządzać swoim życiem zawodowym i nie tylko. Każdy, kto chce wieść życie zawodowe zgodne ze sobą !!! – ha ha ha – takie modne dziś hasło, a w tej książce rozłożone rzeczowo na czynniki pierwsze, bez dyrdymał. Inżynieria świadomego tworzenia planu rozwoju osobistego zawodowo – stworzona przez eksperta w dziedzinie doradztwa personalnego i zarządzania karierą zawodową. W iście jego stylu: prowokującym, pełnym humoru i szerszego spojrzenia oraz naszpikowanym praktycznymi i konkretnymi rozwiązaniami. Wśród wielu spotkań jakie w ostatnim 10-leciu odbyłam z Headhunterami Executive Search – to właśnie spotkania z Dariuszem Użyckim – zostały we mnie na długo. Chcecie wiedzieć o czym mówię? – przeczytajcie książkę – ona też zostawia podobne wrażenie! Dość ciekawe było uświadomić sobie np. że: przeważającym scenariuszem mojej kariery zawodowej była … Hodowla !!! albo, że mój profil na LinkedIn wymaga pozbycia się efektu Barnuma! Zapraszam więc Was do nietuzinkowego spotkania z Dariuszem Użyckim przy lekturze spod jego pióra, a przekonacie się o czy mówię. Miłej lektury !!!
PIOTR BODZIAK
Popieram, książka fantastycznie, z pasją i bardzo rzeczowo napisana. Widać duszę inżyniera, który opiera się na konkretach 🙂 Jednocześnie świetne, sarkastyczne i angielskie poczucie humoru autora 🙂 Bardzo polecam lekturę nie tylko ludziom biznesu ale każdemu kto chce świadomie budować swoje życie i płynąć tam gdzie chce a nie tam gdzie niosą fale.
ANDRZEJ BORCZYK
Żyjemy wszyscy w coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości, często zapominając o tym co ważne. Sami w codziennym pędzie pozbawiamy się czasu na refleksję i zatrzymanie, by zadać sobie pytanie, czy faktycznie skupiam się na tematach ważnych i jaki to ma wpływ na moje życie zawodowe i prywatne. Książka Dariusza Użyckiego jest dla mnie w sposób naturalny i z poczuciem humoru przekazaną refleksją autora nad tym co proste, a my sami komplikujemy, nad tym co naprawdę ważne, a często o tym zapominamy. O pracy, życiu i szukaniu siebie w tych dwóch wszechświatach.
ROBERT BRZOZOWSKI
Twarda jest, choć o nas samych, miękkich. Warto było mieć ją pod ręką. Darku, dziękuję – kawał solidnej, cholernie wartościowej roboty! 🙂
ANDRZEJ DULKA
Czym ta książka jest:
- Ta książka to praktyczny poradnik na co dzień, trener personalny, osadzony w naszych realiach, dostępny i zrozumiały.
- „Na palcach” tłumaczy co i jak, i dlaczego zrobić. Ze swojego doświadczenia wyjaśnia: co działa, a co nie działa.
- Ta książka jest przewodnikiem, skryptem albo „ściągą” jak znaleźć swoją ścieżkę. To jest zestaw ćwiczeń i praktycznych kroków na tej ścieżce.
Czym ta książka nie jest:
- To nie jest kolejny akademicki opis garści liderów biznesu o światowej sławie, który dobrze się czyta i jest pełen anegdot i uogólnień w stylu „wyjątkowi ludzie są wyjątkowi”.
- To nie jest statystyczna analiza danych po raz kolejny potwierdzająca, że gdzieś tam daleko w świecie ludzie odnoszą sukces i znajdują sens w życiu, bo strategia i misja firmy sprawdziły się.
- To nie jest kolejna książka po prostu do przeczytania… bo nie została napisana ani przez szamana ani przez szarlatana…
I w końcu to nie jest książka o innych, to jest książka o Tobie.
MARIUSZ FIGURSKI
„Czy jesteś tym, który puka?” to książka wyjątkowa na rodzimym rynku wydawniczym poruszająca problematykę przywództwa oraz kierowania własnym życiem zawodowym, jak również prywatnym. Jej wyjątkowość wynika z faktu, że przedstawia ona zagadnienia dostosowane do naszych, niejednokrotnie specyficznych realiów. W ostatnich latach na rynku polskim pojawiło się wiele książek, w których autorzy starają się wytłumaczyć problemy przywództwa i komunikacji używając wzniosłych słów i frazesów. Jednak dotyczą one odmiennych od naszych realiów społecznych i gospodarczych. Dlatego trudno, a w zasadzie jest to niemożliwe, aby przenieść doświadczenia budowane przez lata w krajach Europy Zachodnie, czy Stanów Zjednoczonych na grunt polski. Żyjąc z piętnem doskonałości świata zachodniego, próbujemy te doświadczenia przenosić i dostosowywać do naszych realiów, czyli dokonujemy tzw. „polonizacji”, co tylko w niewielkim stopniu daje się wykorzystać praktycznie. Natomiast Dariusz Użycki w swojej książce najpierw diagnozuje problem analizując nasze specyficzne zachowania, a następnie pokazuje w jaki sposób go rozwiązywać. Przykładem tego jest na pozór prozaiczny problem pisania CV. Zdecydowanie zgadzam się z autorem, że ogromna większość CV ma raczej charakter horoskopu. Jego wartość jest praktycznie żadna i można go dopasować do ponad 90% populacji ludzkiej. Autor pokazuje czytelnikowi w jaki sposób należy przygotować się do napisania dobrego CV, z najważniejszym elementem – rozpoznaniem siebie. Czytając książkę zajdziemy szereg elementów odwołujących się do zagadnień komunikacji międzyludzkiej i wszystkie poparte są ciekawymi przykładami, które możemy spotkać w naszym życiu zawodowym oraz prywatnym. Na podstawie tego można stwierdzić, że autor nie tylko jest ekspertem w swojej dziedzinie, ale również fantastycznym obserwatorem życia. W dobie zdominowania naszego życia przez Internet i media społecznościowe jest to cecha niewątpliwie unikatowa. Kto może być jej odbiorcą? Każdy, kto chce lepiej poznać siebie i budować swój autorytet w oparciu o zdrowe zasady przywództwa, przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, czy napisać dobre CV. Wierzę, że większość osób, która sięgnie po książkę Dariusza Użyckiego po jej przeczytaniu, będzie mogła odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule ”Czy jesteś tym, który puka?” – „Tak, jestem”.
ROBERT GRZYBEK
Czytam napadowo, choć gdy to robię pochłaniam stosy literatury przedmiotu, który mam aktualnie na tapecie. Ilość zmusza mnie do tego, aby raczej wertować w poszukiwaniu interesujących treści lub formy. Książkę Użyckiego przeczytałem w jeden dzień nie mogąc się od niej oderwać.
BERNARD HAJDUK
Czy jestem tym, który puka? Autorefleksji pierwszy krok. Przeczytałem książkę „Czy jestem tym, który puka?”. I już wiem, że na czytaniu się nie skończy. Będę działał. Z każdą stroną miałem coraz więcej ambiwalentnych uczuć, przejawiających się w chęci natychmiastowego zaprzestania czytania i, równolegle, wielkiej ciekawości jak najszybszego przeczytania kolejnego rozdziału. Skąd chęć zaprzestania czytania? Ano właśnie z tego, że czułem, że z każdą stroną rośnie liczba działań, które podejmę / będę podejmował. A człowiek zrobi wszystko, żeby tylko wyjaśnić sobie, że czegoś nie musi robić. Ot, samoregulacja. Skąd ciekawość przeczytania kolejnego rozdziału? Ano stąd, że prosty i logiczny tok książki, pozwala zrozumieć kawałek swojego życia i nakłonić do działania. Autentycznego i zgodnego ze swoimi przekonaniami. Tak. A jak już nakadziłem, to wniosę swój niewielki wkład w autorefleksję. Książkę przekazałem przedstawicielce młodego pokolenia przełomu milenijnego. Za parę dni powinny być wnioski. A jeśli ich nie będzie, to też będzie to jakiś wniosek.
AGATA JACH
Tytuł książki brzmi zagadkowo i chociażby z tego powodu warto sięgnąć po tę pozycję. A za tytułem – oprócz historii filmowej – stoją bardzo ważne pytania. Pytania które zadają sobie nie tylko menedżerowie po mitycznej 40-tce, a na które tylko nieliczni znajdują odpowiedzi. Książka pomaga właśnie na te pytania odpowiedzieć, albo przynajmniej sprawić, by wszelkie wymówki straciły na znaczeniu. To nie jest książka dla tych którzy szukają kolejnej motywacyjnej, pełnej WOW teorii książki o rozwoju, które tak łatwo odkładają na półkę, z którymi nic nie robią,,, bo to trudne, bo nie mam czasu, bo….
Dariusz Użycki prowokuje i pokazuje, że wszystko jest w naszych rękach – jeżeli działasz, to z pełną świadomością, a jeżeli nie, to … z pełną odpowiedzialnością, Brzmi mocno i takie jest, ale za to konkretne, podane w pełnej humoru, dystansu (na jaki stać jedynie człowieka z doświadczeniem) i prostej formie. A przy okazji zachęca do obejrzenia kilku (czasem zapomnianych już) filmów.
ANDRZEJ JEZNACH
Dariusz Użycki jest moim znajomym na Linked In. Przeczytałem kiedyś jego rozważania na temat tzw. turkusowego zarządzania: bardzo celne i wymuszające refleksję nawet u tych, którzy temat ten znają nie tylko ze słyszenia. Tak się złożyło, że w tym czasie właśnie pracowałem nad moją nową książką „Szef, który myśli”. Jeśli więc obecnie zauważam jego nazwisko, chętnie zaglądam, by zobaczyć o czym pisze. Gdy dowiedziałem się, że w tym roku wydał książkę, także ją przeczytałem. Obecny mój wpis jest swoistym debiutem, bo krótką recenzją jego książki „Czy jesteś tym, który puka?”.
Tytuł jest zwodny, bo nie znając serialu Breaking Bad, obawiałem się, że oznacza on tyle co „nigdy nie pukaj! Z buta każde drzwi otwieraj”. Okazuje się jednak, że w książce tej chodzi o dwie kwestie, które także mnie bardzo przyciągają: myślenie, oraz oparte na autorefleksji planowanie swojego życia, nie tylko zawodowego.
Co w tej książce wartościowego? Ona nawołuje do myślenia i przez to może bardzo pozytywnie wpłynąć na Twoje życie! Choć wiemy, że myśleć każdy może … to książka ta wymaga jednak od czytelnika spełnienia warunku podstawowego – ona (on) musi chcieć myśleć. Jako że książka kierowana jest do menedżerów i tych, którzy nimi chcą zostać, więc zakładam, że chcą.
Książka Dariusza Użyckiego przypomina mi nieco moją „Sztukę życia”, tyle że pisaną z zupełnie innej perspektywy. Ja opowiadałem o tym co przeżyłem i jak bazując na własnych błędach i doświadczeniach menedżera i przedsiębiorcy, a posteriori, wyciągnąłem z tego wnioski. Pan Darek pisze z perspektywy zawodowego doradcy kariery, konsultanta executive search. Ma za sobą tysiące rozmów z menedżerami i zna dobrze ich historie – daje więc praktyczne rady jak dojść do podobnych wniosków, niekoniecznie czekając, aż życie nasze legnie w gruzach i będziemy musieli je odbudować.
Są to praktyczne wskazówki przedstawione w atrakcyjnej, bo pełnej humoru i autoironii formie, przez kogoś, kto się na tym zna, nie opiera się na intuicji lecz na latach doświadczenia, indywidualnej pracy z menedżerami. Autor często świadomie rezygnuje z podpierania się autorytetami dla wzmocnienia przedstawianych przez siebie racji, choć wiem z jego artykułów, że posiada solidną wiedzę na ten temat. Nieco to ryzykowne, bo niektórzy mogą nie zechcieć uwierzyć na słowo, ale za to bardzo praktyczne, bo Czytelnik otrzymuje kwintesencję wiedzy, bez zbytecznej teorii. Autor dzieli się z czytelnikiem też swoim doświadczeniem zebranym podczas prowadzonych od lat wykładów i warsztatów jako lektor na kursach MBA. Daje też do dyspozycji bezcenny materiał analityczny, gotowe matryce, testy, wskazówki i recepty.
Ta książka oferuje rady i wiele pytań zadawanych przez doświadczonego fachowca, oraz wnioski, którym na pewno zaufasz, bo będą one efektem Twoich własnych przemyśleń.
Polecam.
TOMASZ KOLASIŃSKI
Książka petarda, która wyrywa ze strefy komfortu i daje kopa do myślenia o najważniejszym – i dobrze, o to chodzi!!! Dariuszu Użycki, Ty to masz pióro – ostre, trafne i zaczepne. W skali od 1 do 6 daję 500+ a co kto zabroni temu, który puka. Szacunek i poproszę w przyszłości o więcej – na równie wysokim poziomie merytorycznym.
PAWEŁ BRONISŁAW LUDWICZAK
Dobry papier. Duża czcionka. Spore marginesy zachęcające do notatek (ja nie piszę po książkach ale niektórzy tak mają – dlatego zaznaczyłem sobie parę rzeczy karteczkami 🙂 ). Normalnie nie ma się do czego przyczepić co do formy wydania. No jest jedna wersja okładki, tj. miękka. A twarda okładka podniosła by prestiż (a jednak coś znalazłem). Autor pisze dowcipnie, zrozumiałym językiem. Dobrze się to czyta. Za to dam mocne 4 +. Poza tym widać że inżynier. Tej precyzji i dociekliwości nie sposób nie zauważyć. Swoją drogą ciekawy z niego przeciwnik w dyskusji. Ta książka stanowi swoisty przewodnik , swoistą mapę autorefleksji. A tak apropos, nie cierpię książek o autorefleksji/coachingu itp. bo w większości wypadków autorzy piszą ogólne hasełka, mądrzą się, mieszają ludziom w głowach, głoszą głupoty i pseudo mądrości, typu „Bądź jak lew”, „jesteś najważniejszy”, „nikt cię nie może ograniczać”, „wyjdź ze strefy komfortu” itp. i raczej ich unikam. Za to lubię się znęcać intelektualnie nad ich autorami. Ale ta książka stanowi wyjątek.
…warto kupić książkę. Raz, że tworzy pewną logiczną całość. Dwa materiały, które są tylko w książce, są dosyć ważne. Trzy możesz się pochwalić książką na półce. Oczywiście jeżeli posiadasz odpowiednią dojrzałość psychiczną i intelektualną, nie boisz się prawdy o sobie oraz jesteś menedżerem.
MARTA MAKOWSKA
Dwa dni temu do mnie dotarła. Z intrygującą okładką i jeszcze bardziej intrygującym tytułem „Czy jesteś tym, który puka?”. Książka. O czym jest? Może o fizyce? A książki o fizyce lubię. Więc czym prędzej nabyłam, a potem, przeczytałam jednym tchem. Rewelacyjna rzecz o porządku, pomiędzy pracą, karierą i życiem prywatnym. Pisana z humorem, a jednak bardzo rzeczowo i bardzo konkretnie uświadamia, że czasu nie można cofnąć, ale można go nie stracić. Jak dla mnie, prawdziwa fizyka na Ziemi. A ja mam słabość do planet, i też do pytań w stylu: co ogranicza prędkość pojazdów terenowych i dlaczego nie jest to silnik? albo, jakie są cztery kluczowe obszary naszej przestrzeni i pierścień, który rządzi nimi wszystkimi? W tej książce znajdziesz je. I ponad 150 jeszcze innych pytań, które zadasz sobie sam. Sprawdź, co kryje się za okładkowymi drzwiami. A potem złap się czegoś mocno, bo będzie bolało. Czy warto? Warto. Silne mięśnie rosną tylko na bólu. Polecam.
ZBIGNIEW MARCINKOWSKI
Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałem Pańską książkę i serdecznie gratuluję, bo dokładnie tego brakowało na rynku! Mam wrażenie nie tylko na lokalnym polskim rynku – życzę dobrego skalowania książki na inne rynki! Część I + Krowi Level dotyczące autorefleksji to dla mnie najmocniejsze punkty książki. Rozbicie zagadnienia autorefleksji na części (czworobok życia), prowadzenie krok po kroku, przykłady, ćwiczenia i seria stymulujących pytań z Krowiego Levelu – kiler! Patrząc na akapit “Duch, czyli jak zmierzyć się z nieuchwytnym” zastanawiałem się jak Pan do tak trudnego, wydawałoby się tematu podejdzie – Duch wywołało u mnie od razu skojarzenia z rozwojem religijnym (zakładam, że nie będę tu odosobnionym przypadkiem) a tu takie pozytywne zaskoczenie! Opisanie duchowości w taki sposób jak Pan to zrobił, dotknąć tematu ducha w ten sposób… – bardzo trafnie. Dziękuję też za odsłonę Pańskiej pracy jako doradcy personalnego w części II – muszę przyznać, że wraca we mnie wiara w ten zawód, że ktoś do tematu faktycznie podchodzi z pasją i profesjonalizmem. Mam poczucie, że to rzadkie, ale to jedynie poczucie i perspektywa kogoś, kto ma z Pańskim zawodem niezbyt częsty kontakt. Na rynku jest wiele już dobrych pozycji książkowych dotyczących samodoskonalenia, podnoszenia efektywności w życiu zawodowym i prywatnym i generalnie zorganizowania sobie lepszego życia. Większość z nich pochodzi z USA i trzeba umieć je czytać przekładając je z innej mentalności na naszą lokalną. Jak dotąd nigdzie, absolutnie nigdzie nie miałem okazji przeczytać tego co znalazłem u Pana i za to bardzo dziękuję!
JACEK MIROŃSKI
Czy można napisać książkę, która jest jednocześnie refleksyjna i bardzo praktyczna? Która w sposób lekki, przyjemny i humorystyczny porusza ważne tematy? Która w przystępny sposób przekazuje skomplikowaną wiedzę o zarządzaniu? Która dla Czytelnika jest jak prawdziwa i bezpośrednia rozmowa z Autorem? Można! Ale do tego potrzeba wieloletniego doświadczenia, autorefleksji, odwagi i lekkiego pióra, czyli w skrócie trzeba się nazywać Dariusz Użycki. Fakt, niewiele osób może taką książkę napisać, ale na pewno wiele osób powinno ją przeczytać.
ANNA MŁYNARCZYK
„Dobre własne pytania są lepsze od dobrych cudzych odpowiedzi”. Choć za mną dopiero 1/3 „Czy jesteś tym, który puka”, to już teraz dziękuję Panie Dariusz Uzycki za otwieranie przede mną kolejnych drzwi… Fantastyczna książka!
ANDRZEJ NITECKI
Przeczytałem „Czy jesteś tym który puka?” autorstwa Dariusza Użyckiego. Strata czasu, energii, szkoda oczu i w ogóle, jeśli jesteś zblazowanym leadership wizzard, HR futorologist lub innym/inną „HR faszionetką.” Jeśli natomiast: nie potrzebujesz zadęcia, zbędnych słów, lubisz polską bezpośredniość – to bingo – to jest właśnie to. Darek pisze o rzeczach trudnych w przyjemny sposób, odświeża nasze spojrzenie na sprawy wydaje się w 100% jasne dla każdego z nas. Z naciskiem na słowo wydaje! Czyta się szybko przyjemnie, no dobra schody zaczynają się, jeśli jednak najdzie nas refleksja!
MARCIN PAŁUCKI
Dlaczego warto przeczytać książkę Dariusza Użyckiego i komu szczególnie rekomendować tę lekturę? Głównie chodzi o to, że Darek daje przepis na stworzenie planu rozwoju osobistego i zawodowego/biznesowego, który sam wcześniej przygotował dla siebie. A później z sukcesem go wdrożył. Już to jest niesłychanie wartościowe, bo zweryfikowane w praktyce. Plan jest kompleksowy, to znaczy uwzględnia człowieka, jako całość. Z pewnością ma znaczenie to, że od kilkunastu lat Darek prowadzi projekty rekrutacyjne na najwyższe stanowiska i poznał ludzi, którzy w ich karierach mieli wzloty i upadki. Polecam tę książkę zarówno ludziom na początku drogi, bo może im ona pomóc w świadomym zaplanowaniu biznesowej podróży. Jednak będzie ona miała też ogromną wartość dla ludzi na rozdrożu, którzy doszli do momentu, w którym być może nie wiedzą, co dalej. W takiej sytuacji był właśnie Darek kilka lat temu i dzięki własnemu przepisowi, jest człowiekiem sukcesu, przez który rozumiem możliwość życia i pracy na własnych, świadomie określonych warunkach. Darku, gratuluję debiutu!
KATARZYNA PAMUŁA-PRUD
Właśnie przeczytałam Pana książkę i bardzo mi się spodobała. Świetnie pokazuje Pan w niej jak zabrać się do planowania i zarządzania swoją karierą. To mój numer jeden z ostatnio przeczytanych książek! Gratuluję!
MICHAŁ PARADOWSKI
Z przyjemnością zamówiłem 5 egzemplarzy. Znając Twój profesjonalizm i wartościowe obserwacje rzeczywistości jakie wstawiasz na Linked-in, książka będzie dobrą lekturą !
AGNIESZKA PLENCLER
Bardzo ważnym cytatem, który rozpoczyna książkę i jednocześnie mocnym jej przesłaniem później jest cytat ,,…słowa Arnolda Schwarzeneggera z czasów jego świetności kulturystycznej: mięśnie rosną tylko na bólu: jeśli nie boli, oszukujesz się….tylko systematyczna praca nad sobą. Jeśli nie boli, oszukujesz się”. To dla mnie książka o tym, że nie ma drogi na skróty i przede wszystkim o autorefleksji- o zatrzymywaniu się w pędzie codzienności. Jedną z ,,recept” na sukces/ poczucie szczęścia jest priorytetyzacja w życiu w ,,czworoboku życia”- ,,praw fizyki się nie zmieni i doba cały czas ma swoje 24 godz.”. Ciekawym wątkiem była dla mnie analiza różnych postaw w pracy i w domu- ,,Ty w pracy to wciąż Ty jak najprawdziwszy” – warto o tym pamiętać. To książka dla każdego, kogo interesuje personal branding/ skuteczne budowanie marki osobistej opartej na wiarygodności.
PIOTR POTOWSKI
Używając tytułowej frazy, zaczerpniętej przez autora, z doskonałego serialu „Braking bad” (uzasadnienie we wstępie do książki), mogę powiedzieć, ze kiedy Dariusz Użycki „zapukał do moich drzwi” z prośbą o przygotowanie recenzji tej pozycji, ja postanowiłem niezwłocznie „świadomie zapukać do drzwi” kolejnego wyzwania w moim życiu i z zapałem skreślić tych kilka zdań. W podjęciu tej decyzji niewątpliwe pomogła mi lektura książki, która w swej naturze poświęcona jest nam, ludziom (nie bogom – to również zostanie wyjaśnione przez autora) i naszym wyborom, od których zależy to jaką drogą przejdziemy przez życie i na ile ta droga będzie wytyczana przez nas samych, a nie przez innych, lub co gorsza przez kapryśny zbieg okoliczności. Przed przystąpieniem do wciągającej lektury warto przygotować się na niełatwe, acz trafne pytania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć – najlepiej szczerze na nie odpowiadając, bo tylko wtedy będziemy mogli wykorzystać własne odpowiedzi, aby świadomie podnieść jakość swojego życia. Tak, tak właśnie sądzę – ta książka, tym którzy tego chcą i dostatecznie mocno otworzą swoje umysły, na to właśnie pozwoli. Lektura „Czy jesteś tym, który puka?” to spotkanie z bardzo otwartą osobą, która bazując na swoim doświadczeniu i umiejętności bezpośredniej komunikacji (w sferze biznesowych książek to wartość sama w sobie) przeprowadza nas przez ciężki proces uświadamiania sobie tego co dla nas naprawdę ważne. Nie robi nic za nas, nie oczekujmy tu złotych rad, i gotowych scenariuszy, bo takie nie istnieją – czytając szczerze „rozmawiajmy” z autorem, a wtedy sami znajdziemy optymalną drogę i przy odrobinie wytrwałości będzie nam lepiej z nami samymi.
Autor stanął przed trudnym zadaniem postawienia kolejnej książki na uginającej się pod ciężarem tysięcy pozycji półce z napisem „Rozwój osobisty”. Szczerze się cieszę, że Dariusz Użycki „zapukał do tych drzwi” – dzięki temu mam na biurku świeżą, przystępną, niezwykle praktyczną pozycję do której warto sięgać po wielokroć i doskonały materiał na upominek dla tych na których życiu mi zależy.
MAREK PUTZLACHER
Prosta w przekazie, prawdziwa, wyróżniająca się w tonach literatury tworzonej na wzór złotych myśli lub vademecum w stylu budowanie kariery dla opornych. Czytam dużo, ciągle poszukuje wiedzy, lubię wyzwania, wiem jak ciężko w tym pośpiechu znaleźć niezbędny dla bliskich czas. Pewne elementy opisane w Pana książce towarzyszą mi od wielu lat. Pan mówi o nich połączone sztuki walki ja nazywam je mixtami, lub mixtejpami 🙂 inne elementy wskazane przez Pana zamierzam zacząć stosować, chociaż myślałem o nich, chociaż nie koniecznie w tej formie od dłuższego czasu, to Pana książka podpowiedziała jak uniknąć pewnych błędów, bo przecież nikt nie umie wszystkie od początku, chociaż czasami mam wrażenie, że stwierdzenie „mój mąż z zawodu jest dyrektorem” jest ponadczasowe. Jeszcze raz dziękuję, że podzielił się Pan swoją wiedzą i przede wszystkim doświadczeniem w tak przystępny sposób.
ANNA RADZIEJOWSKA
Ze smakiem, do kilku porannych kaw, przeczytałam książkę Dariusza Użyckiego Czy jesteś tym, który puka?’ Tytuł nawiązujący do popularnego serialu nie zwiastuje hiobowej zawartości. To książka, napisana w niezwykły sposób. Motywujący do działania i wymagający natychmiastowej reakcji. Pod jednym, ale trudnym warunkiem. Że jesteśmy ze sobą szczerzy. I potrafimy spojrzeć na siebie z dystansu. Autor wyposaża nas w narzędzia do autorefleksji i zachęca do niej w dowcipny i przemyślany sposób. W tej książce widać lata doświadczeń z innymi ludźmi, dyscyplinę w układaniu myśli oraz ogromne poczucie humoru, dzięki którym po lekturze czytelnik wstaje, chwyta za notatnik i spisuje rzeczy do zmiany. To jest praktyczna książka o tym, jak wewnętrzna szczerość i dyscyplina może nam pomóc zdiagnozować nie tylko to, co nas blokuje, ale umożliwi zaplanowanie najbliższej i dalszej przyszłości, tak, żeby być szczęśliwym (i tego określenia autor się nie boi!). Napisana dowcipnie, ze swadą i autoironią. Obowiązkowa dla wszystkich, którzy mają odrobinę dystansu i są gotowi na zmianę.
MARCIN ROSATI
Dariusza Użyckiego znam od lat, jako wysokiej klasy eksperta w dziedzinie doradztwa personalnego i zarządzania karierą zawodową. Zawsze ceniłem u Darka to, że w pierwszej kolejności koncentruje się na potrzebach i życiowych celach ludzi z którymi rozmawia, a dopiero potem szuka odpowiedniego dopasowania do nich zapotrzebowań firm, w imieniu których pracuje. Takie podejście powoduje, że późniejszych „rozczarowań” w kreowanych przez niego relacjach jest bardzo mało. Stąd jak usłyszałem o projekcie przelania na papier jego ogromnej wiedzy, doświadczenia i jednocześnie wrażliwości, i napisania praktycznego poradnika jak optymalnie kierować swoim życiem i karierą zawodową, uznałem to za świetny pomysł. I nie zawiodłem się – „Czy jesteś tym który puka?” to precyzyjnie i logicznie zbudowana „mapa drogowa” pomagająca stworzyć każdemu swój własny plan rozwoju zawodowego. Napisana prostym, zrozumiałym językiem z solidną domieszką humoru i autoironii. Książka zawiera gotowe wskazówki i recepty do natychmiastowego zastosowania, a jej niewątpliwą zaletą jest silne osadzenie w naszych codziennych rutynach, jak również dobrze nam znanych, czasem specyficznych polskich realiach. Gorąco polecam!
ANNA ZAPAŁ
Całkiem sprytna, podkreślająca wagę racjonalnego podejścia do zawodowej rzeczywistości książka. Czasami wręcz chłodno uwydatniona prawda, że nasz czas jest policzony, a my jesteśmy tu tylko na chwilę. Znaleziona myśl: „brak decyzji to też decyzja” – zabolała (także fakt, że statystycznie po 2 latach zapał opada 😉). Dobry podręcznik do zawodowej autorefleksji i ćwiczenia z matrycą doświadczeń. …chętnie wrócę do niej za 2-3 lata (a dziś do przypomnianego Monty Pythona). Lubię ją. Gratuluję umiejętności inspirowania!
TOMASZ ZDUNEK
Panie Dariuszu, jestem w trakcie czytania Pańskiej książki i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem jej treści. 3P. Prawdziwa, precyzyjna, przystępna.
KRZYSZTOF ŻARSKI
Wczoraj późną nocą skończyłem czytać Pańską książkę, a już planuję do niej wrócić. To nie jest książka którą odkłada się na półkę. To jest książka z którą powinno się być na co dzień. Pozwala na nowo odnaleźć się w ramach czasowo-przestrzennych życia prywatnego i zawodowego, pozwala na nowo zdefiniować swoje miejsce i swoje cele. Dziękuję.
Powiązane wpisy
Koronawirus – zestaw racjonalisty
Koronawirus przyszedł i do nas. Inaczej być nie mogło. Zaczynam zauważać, że emocje zaczynają nam rosnąć i pojawia się coraz więcej nerwowych komentarzy oraz niepewności. Niestety, jest to też pożywka
Wiedza zamiast opinii; Noam Chomsky „Jakimi istotami jesteśmy?”
Seria Meandry Kultury. Tłumaczenia oryginalnych dzieł myślicieli. Można poznawać u źródeł, nie z opracowań. Później można dyskutować na bazie wiedzy, nie opinii. Recenzja nr 2, „Jakimi istotami jesteśmy?”, Noam Chomsky.
Człowiek i sztuczna inteligencja, AI; symbioza
Na początek trzy istotne założenia. Nie będę kusił się o futurystyczne przepowiednie. Ich autorom zbyt często bardziej zależy na własnej oryginalności i rozgłosie, niż logice i rzeczowym dialogu. Co więcej,